• July 16, 2024

نصب ایزوگام

نصب ایزوگام

نصب ایزوگام یکی از حساس‌ترین شرایطی است که باید در هنگام استفاده از آن بر روی سطح و بام‌ها با دقت بسیار آن را انجام دهید. دواقع رعایت کردن این شرایط به قدری مهم و حساس است که اگر ایزوگام از کیفیت بالایی برخوردار باشد، اما موارد کاربردی برای نصب به درستی صورت نگیرد ممکن است که به کلی همه چیز خراب شود. از این رو قصد داریم تا در این مقاله به شما نحوه نصب صحیح ایزوگام را آموزش دهیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

نصب ایزوگام

ایزوگام و مواد تشکیل دهنده آن

ایزوگام یکی از محصولاتی است که حدود چهار دهه است جای قیر و روش‌های سنتی مانند کاهگل را گرفته و به نوعی یکی از اصلی‌ترینعایق‌ها به شمار می‌آید. همانطور که از اسم آن معلوم است، پایه اصلی آن از نفت می‌باشد. هرچه بافت به کار رفته در این محصول فشرده‌تر باشد در برابرنفوذپذیری آب و همچنین شکنندگی نیز مقاوم‌تر خواهد بود.

یک ایزوگام خوب در برابر حرارت زیاد نمی‌شکند و به نوعی با تغییر دما می‌تواند شرایط ایده‌آل و استاندارد خودش را حفظ کند. این موارد در نصب هرچه بهتر ایزوگام نیز موثر خواهد بود. استانداردهای ایزوگام موارد گسترده و متنوعی را دربر می‌گیرد، اما از مهم‌ترینآن‌هامی‌توان به

 • استاندارد BPE
 • ایزوگامBPP
 • ایزوگامBOF

اشاره کرد. تا اینجای مقاله قصد داشتیم تا شما را با یک تعریف اجمالی از ایزوگام آشنا کنیم، در ادامه به نحوه صحیح نصب ایزوگام خواهیم پرداخت.

نحوه صحیح نصب ایزوگام

همانطور که می‌دانید نصب ایزوگام بر روی بام‌ها، دیواره استخر و مانند این موارد انجام می‌پذیرد. همانطور که گفته شد اگر شرایط صحیح و لازم را برای نصب ایزوگام در نظر نگیرید ممکن است که تمامیه انتظاراتی که از نصب ایزوگام داشتید از بین برود. در ایران برای نصب ایزوگام از روش‌های معمولی مانند استفاده از چسب و حرارت استفاده می‌کنند. از این رو ما هم لیستی از مواردی که باید برای نصب ایزوگام در اختیار داشته باشید را برایتان تهیه کردیم که به شرح زیر است:

 1. یک شعله پخش کن استاندارد که در بازار به دو صورت تک شعله و دو شعله برای انجام کارهای ایزوگامی موجود است.
 2. کمچه
 3. تیغ موکت بری فلزی تا با استفاده از آن رولایزوگام را برش دهید.
 4. ماله بند کشی
 5. فندک (دقت کنید این فندک باید از نوع جرقه‌ای باشد زیرا در این صورت ایمنی کار کاهش پیدا می‌کند).
 6. چند جفت دستکش نسوز از نوع برزنتی
 7. کفش چرم ساق بلند و یا استفاده از یک محصول با دوام در برابر حرارت
 8. جارو
 9. گاز مایع یا گاز کپسول

البته در نصب مدرن ایزوگام از دستگاه‌های مدرن برای پخش حرارت استفاده می‌کنند.

نصب ایزوگام با کیفیت

مراحلی که باید به ترتیب طی کنید

 • تمیز کردن سطوح مورد نظر

در ابتدا توجه داشته باشید که سطح مورد نظر با یک جاروی بادوام تمیز کنید به طوری که هیچ مانعی برای نصب ایزوگام وجود نداشته باشد.

 • تعمیر سطح

در گام بعدی باید سطحی را که قرار است بر روی ایزوگام کنید را تعمیر کنید. یعنی ترک خوردگی‌ها را رفع کنید. به طور کلی باید سطح را یکدست و هموار سازید.

مورد مهمی که باید به آن توجه کنید بحث اندازه گیری است. در اندازه گیری باید از ناودانفاصله‌های استاندارد ۹۰ سانتی را مشخص کنید. رعایت این موضوع در نظم و یکدست شدن ردیف‌هایایزوگام به شما کمک می‌کند.

 • رول را باز کنید

بعد از انجام این مراحل یعنی تعمیر و اندازه گیری، شما می‌توانیدرولایزوگام را باز کنید. دقت کنید این کار به ظرافت خاصی احتیاج دارد پس سعی کنید که رول را به صورت مساوی از هر دو طرف باز کنید و در این بین سعی کنید که حرارت به طور مستقیم به آن برخورد نکند.

 • انجام فرآیند نصب ایزوگام

در این قسمت نیز با استفاده از وسایل لازم که گفته شد می‌توانید کار را شروع کنید.

 

نکاتی که باید در هنگام نصب ایزوگام رعایت کنید

 • هر زمان که متوجه مانع و یا فرورفتگی شدید باید آن را برطرف کنید زیرا در صورت وجود هرگونه ناهمواریایزوگام گسسته خواهد شد.
 • از آنجایی که نصب ایزوگام باید در زمان‌های خشک صورت بگیرد، هیچگاه در هنگام احتمال بارش برف و یا باران اینکار را انجام ندهید.
 • دمای هوا اهمیت زیادی دارد. از این رو هنگامی که دمای هوا از ۵ درجه سانتی گراد کمتر است، انجام فعالیت را متوقف کنید. اینکار بر روی بافت ایزوگام تاثیر نابجایی خواهد داشت.
 • عایق ایزوگام نباید به صورت زاویه‌ای و ۹۰ درجه نصب شود.
 • هم پوشانی و نظم را در هنگام نصب ایزوگام رعایت کنید. این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا اگر لایه‌ها باز باشند و از یکدیگر جدا شوند، آب به زیر ایزوگام نفوذ خواهد کرد و تمام زحمات شما را به هدر می‌دهد.

تا اینجای مقاله نصب ایزوگام بر روی سطوحی را در نظر گرفتیم که هموار بودند و به نوعی از گردو غبار به دور. در ادامه اشاره‌ای به نصب ایزوگام بر روی سطح آسفالتی نیز خواهیم کرد.

نصب ایزوگام بر روی آسفالت

همانطور که برای سطوح بام و یا دیوارهای استخر اشاره کردیم، باید قبل از ایزوگام کردن تمام چاله‌ها و گودی‌های موجود بر روی سطوح را از بین ببرید. نباید هیچ ترکی بر روی سطوح وجود داشته باشد. استفاده از کمچه در این امر به شما کمک زیادی خواهد کرد.

هنگامی که آسفالت بیرون زده باشد و یا به اصطلاح پوسیده شده باشد باید بر روی آن قیر بریزید و سپس ایزوگام کردن را شروع کنید. اصل همپوشانی برای این قسمت از ایزوگام کردن نیز صدق می‌کند. پس با رعایت نکات گفته شده می‌توانید به راحتی سطوح آسفالتی را هم ایزوگام کنید.

 

جمع بندی

نصب ایزوگام یکی از مهم‌ترین موضوعات این مقاله بود که به آن اشاره شد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت اینترنتی ایزوگام اصل مراجعه کنید.