• April 16, 2024

درمان افسردگی پیش از قاعدگی

درمان افسردگی پیش از قاعدگی

Reference: https://drraminalavi.com/%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d9%81%d8%b3%d8%b1%d8%af%da%af%db%8c-%d9%be%db%8c%d8%b4-%d8%a7%d8%b2-%d9%82%d8%a7%d8%b9%d8%af%da%af%db%8c/

چگونه افسردگی پیش از قاعدگی را بهبود بخشیم

سندرم پیش از قاعدگی (PMS) مجموعه ای از علائم جسمی و عاطفی را شامل می شود که از یک هفته قبل از عادت ماهانه شروع می شود. این سندرم باعث می شود بعضی از افراد سطوح نامتعادلی از هیجانات را تجربه کنند که معمولا ناخوشایند نیز هستند و درمان افسردگی را در برخی مواقع ضروری می سازد.

سندرم پیش از قاعدگی همچنین می تواند در هفته های منتهی به قاعدگی افراد را افسرده کند. این وضعیت ممکن است باعث شود شما موارد زیر را تجربه کنید:

غم

تحریک پذیری

اضطراب

خستگی

خشم

دوره هایی از گریه کردن

فراموشکاری

بی علاقگی به رابطه زناشویی

تغییر در خواب

تغییر در اشتهاء

دلایل مرتبط با افسردگی پیش از قاعدگی

اختلال ملال پیش از قاعدگی (PMDD))

اختلال ملال پیش از قاعدگی بسیار شبیه PMS است، اما علائم آن شدیدتر است. بسیاری از افراد مبتلا به PMDD گزارش می کنند که قبل از قاعدگی احساس افسردگی می کنند. برخی از آنها تا حدی افکار خودکشی را تجربه می کنند. تحقیقات اخیر برآورد کرده است که حدود ۷۵ درصد از زنان در دوران باروری خود PMS را تجربه می کنند. درمان افسردگی پیش از قاعدگی در این شرایط ضرورت پیدا می کند. این میزان برای اختلال ملال پیش از قاعدگی ۳ تا ۸ درصد است.

قاعدگی تشدید شده (PME)

این وضعیت به زمانی مربوط می شود که علائم یک بیماری زمینه ای، از جمله افسردگی، در هفته ها یا روزهای منتهی به قاعدگی بدتر شود. افسردگی یکی از شایع ترین مشکلات زمینه ای مشاهده شده می باشد. تقریباً نیمی از زنانی که PME را تجربه می کنند، افسردگی یا اضطراب زمینه ای دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان افسردگی پیش از قاعدگی ادامه مطلب را مطالعه بفرمائید.

چرا درمان افسردگی پیش از قاعدگی؟

متخصصان درباره علت دقیق سندرم پیش از قاعدگی مطمئن نیستند. اما احتمالاً با نوسانات هورمونی که در نیمه دوم چرخه قاعدگی اتفاق می افتد مرتبط است.

در زمان نامبرده شده، بدن شما تخمک آزاد می کند و باعث کاهش سطح استروژن و پروژسترون می شود. تغییر در این هورمون ها می تواند علائم جسمی و روانی ایجاد کند.

تغییر در سطح استروژن و پروژسترون نیز بر میزان سروتونین تأثیر می گذارد. سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است که به تنظیم خلق و خو، چرخه خواب و اشتها کمک می کند. سطح پایین سروتونین علاوه بر مشکلات خواب و اشتهاء با احساس غم و تحریک پذیری مرتبط است.

در برخی افراد این علائم قابل مدیریت هستند. اما وقتی مشکلات زمینه ای وجود داشته باشد یا حساسیت به علائم زیاد باشد، درمان افسردگی پیش از قاعدگی ضرورت پیدا می کند.

آیا درمان افسردگی پیش از قاعدگی امکان پذیر است؟

از رواندرمانی های اثربخش برای درمان افسردگی یش از قاعدگی می توان استفاده کرد. همچنین تغییر در سبک زندگی و در موارد شدید دارودرمانی ممکن است به تسکین علائم عاطفی شما کمک کند.

علائم خود را پیگیری کنید

شروع به پیگیری چرخه قاعدگی و احساسات خود کنید. این کار به شما کمک می کند تا اطمینان پیدا کنید که علائم افسردگی در واقع به چرخه هورمونی شما مرتبط است. آگاهی از اینکه دلیلی مشخصی برای احساس ناراحتی شما وجود دارد می تواند به حفظ انسجام شما کمک کند.

اگر بخواهید علائم خود را با روانشناس افسردگی در تهران شهر خود در میان بگذارید، داشتن یک گزارش دقیق از چند چرخه آخر نیز مفید است. هنوز در مورد سندرم پیش از قاعدگی رویکردی اجتنابی وجود دارد. بنابراین پایش این وضعیت به شما کمک کند تا تشخیص و درمان بهتری دریافت کنید.

کنترل هورمونی بارداری

روش های کنترل هورمونی بارداری  مانند قرص یا پچ های موجود می توانند به کاهش برخی علائم جسمی PMS کمک کنند. در برخی از افراد این قرص ها می توانند به علائم عاطفی از جمله افسردگی نیز کمک کنند.

اما برای سایرین ، کنترل هورمونی بارداری می تواند علائم افسردگی را بدتر کند. اگر به کنترل بارداری می پردازید، ممکن است مجبور شوید قبل از یافتن روشی که برای شما مناسب است، انواع مختلف جلوگیری از بارداری را امتحان کنید.

مداخلات روانشناختی برای سندرم پیش از قاعدگی

قاعدگی یکی از مهمترین علائم عملکرد طبیعی سیستم تولید مثل در زنان بالغ است. با این حال، گاهی اوقات ممکن است با علائم دیگری همراه باشد که باعث مشکلات جسمی و روانشناختی برای زنان ایجا کند. به این نوع علائم جسمی، شناختی و عاطفی که پیش از قاعدگی ظاهر می شوند و در آغاز دوره قاعدگی از بین می روند سندرم قبل از قاعدگی گفته می شود.

سندرم پیش از قاعدگی با تغییرات جسمی، شناختی، خلقی و رفتاری مشخص می شود که به طور دوره ای در فاز لوتئال چرخه قاعدگی اتفاق می افتد. این علائم یا در ابتدای قاعدگی یا بعد از آن از بین می روند و پس از آن دوره ای بدون علامت مشاهده می شود.

شایعترین علائم سندرم پیش از قاعدگی

شایعترین علائم سندرم پیش از قاعدگی مواردزیر را شامل می شود.

اضطراب

افسردگی

خستگی

عصبی بودن و تحریک پذیری

احساس از دست دادن کنترل

گیجی

تغییر در الگوی خواب و اشتها

سردرد

تورم و حساسیت پستان

دردهای مفصلی یا عضلانی

این سندرم اثرات نامطلوبی بر زندگی زنان دارد و از این رو فعالیتهای زیر تحت تأثیر سندرم قرار خواهند گرفت:

فعالیت های روزمره در خانه

روابط شخصی

فعالیتهای اجتماعی

اوقات فراغت

امور جنسی و کارایی آن

این سندرم که با اختلالات خلقی یا عاطفی مشخص می شود از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا کیفیت زندگی می تواند با نوسان خلق تغییر کند. از این رو سندرم قبل از قاعدگی به عنوان نوعی اختلال خلقی می تواند بر عملکردهای شناختی بیماران تأثیر بگذارد

درمان شناختی-رفتاری برای سندرم پیش از قاعدگی

روانشناسان استفاده از درمان شناختی-رفتاری برای درمان سندرم پیش از قاعدگی را مطالعه کرده اند. آنها معتقدند که زنان مبتلا به سندرم پیش از قاعدگی ممکن است رویدادهای روانشناختی را منفی تفسیر کنند. درمان شناختی-رفتاری به زنان کمک می کند تا روش های سازگارتری برای مقابله با تغییرات قبل از قاعدگی پیدا کنند.

معمولا دارو اولین روش درمانی برای اختلال نارسایی قاعدگی است. با این حال، راهکارهای غیر دارویی باید به عنوان اولین راه حل برای انواع مختلف سندرم خفیف قبل از قاعدگی در نظر گرفته شود. بسیاری از روانشناسان درمان شناختی رفتاری را یکی از واجد شرایط ترین درمان ها برای افسردگی پیش از قاعدگی گزارش کرده اند.

درمان شناختی رفتاری در درمان افسردگی پیش از قاعدگی، نقشی اساسی در پیشنهاد یک چارچوب نظری برای درمان سندرم پیش از قاعدگی دارد.

انطباق با درمان، یک متغیر مهم در پیش بینی نتایج درمان است.

انطباق در درمان نشان می دهد که چگونه بیماران از برنامه درمانی تجویز شده توسط درمانگر پیروی می کنند. عدم انطباق عبارت است از عدم پذیرش و می تواند به عنوان نوعی عدم اطاعت از درمانگر تعریف شود.. پایبندی و ادامه درمان نیز به همان اندازه  انطباق اهمیت دارد. طیف گسترده ای از عوامل روانشناختی، اجتماعی و دارویی ممکن است بر انطباق بیمار با درمان تأثیر بگذارد.

شناخت درمانی به یک فرد مبتلا به سندرم پیش از قاعدگی فرصت می دهد تا پاسخ های خود را مرور کند و افکار و رفتار سازگارتر را تجربه کند. بیماری که در این نوع از درمان افسردگی پیش از قاعدگی قرار می گیرد می تواند انعطاف بیشتری را برای انطباق با درمان انتظار داشته باشد.